Jeśli chodzi o efekty uboczne depilacji laserowej, możesz uniknąć najczęstszych problemów podejmując świadomą decyzję. W tym artykule omówimy hiperpigmentację, hipopigmentację, oparzenia i krwawienie. Należy jednak pamiętać, że nie ma sposobu na uniknięcie wszystkich tych problemów. Aby uniknąć któregokolwiek z tych zagrożeń, upewnij się, że wybierasz wykwalifikowanego profesjonalistę do zabiegu.

Hiperpigmentacja

Jednym z efektów ubocznych depilacji laserowej jest hiperpigmentacja, czyli PIH. Lasery powodują reakcję zapalną, która pobudza układ odpornościowy, rozpoczynając atak na mieszek włosowy. Proces ten pozostawia „ślady po oparzeniach”, które mogą być trudne do usunięcia. Niektóre odcienie skóry są bardziej narażone na wystąpienie PIH niż inne. Niektóre typy skóry, takie jak skóra opalona, są bardziej narażone na ten efekt uboczny. Inne przyczyny hiperpigmentacji to zbyt wysoko ustawione lasery.

W nowym badaniu stwierdzono, że lasery Nd-YAG o długim impulsie są lepsze niż intensywne światło pulsacyjne w osiąganiu pożądanego efektu. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Harvard Medical School w Bostonie stwierdzili, że lasery o długich impulsach mają mniej skutków ubocznych niż intensywne światło pulsacyjne. Nie eliminuje to jednak ryzyka wystąpienia hiperpigmentacji, ani też nie powoduje całkowitego odrostu włosów.

Hipopigmentacja

Oprócz ryzyka związanego z trwałą utratą włosów, istnieją również możliwe skutki uboczne depilacji laserowej. Chociaż rzadko, niektóre osoby mogą doświadczyć zmiany koloru skóry, w tym hiper lub hipopigmentacji. Zmiany te zwykle zanikają w okresie od sześciu do dziewięciu miesięcy, ale niektórzy pacjenci zauważą tymczasowe przebarwienia. W większości przypadków zmiany pigmentacyjne wracają do normy po przejściu kursu kilku sesji.

Dla osób o ciemniejszej skórze wybór odpowiedniego lasera ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia najbardziej pożądanych rezultatów kosmetycznych i uniknięcia efektów ubocznych. Osoby o ciemnej karnacji, podobnie jak osoby o ciemnej skórze, wymagają szczególnej uwagi przy wyborze odpowiedniego lasera do zabiegu. Gentle Yag Pro Laser firmy Candela został zaprojektowany specjalnie dla osób o ciemniejszej skórze. Gentle Yag Pro Laser firmy Candela został zaprojektowany specjalnie z myślą o zapewnieniu bezpiecznych i skutecznych rezultatów dla osób o ciemnym kolorze skóry.

Oparzenia

Jeśli poddałeś się depilacji laserowej i doznałeś oparzenia lub innego niepożądanego efektu ubocznego, możesz mieć prawo do odszkodowania. Chociaż możliwe jest leczenie łagodnych oparzeń w domu, poważniejsze obrażenia wymagają profesjonalnej opieki medycznej. Powinieneś odwiedzić najbliższy oddział A&E, jeśli to możliwe, lub zadzwonić pod numer 111, aby uzyskać poradę. Jeśli oparzenie było łagodne, możesz natychmiast skontaktować się z salonem lub kliniką i poprosić o poradę dotyczącą leczenia. Następnie należy założyć lekki opatrunek lub zastosować miejscowo maść przeciwbakteryjną.

Podczas zabiegu depilacji laserowej można również doznać oparzenia drugiego lub trzeciego stopnia. Choć oparzenie to jest zazwyczaj łagodne, może być bolesne i powodować powstawanie pęcherzy i złuszczanie się skóry. Może powodować dyskomfort i cierpienie przez okres do trzech tygodni i może być konieczny przeszczep skóry, aby naprawić uszkodzenia. Jeśli używałeś starszego urządzenia, możesz mieć większe ryzyko poparzenia.

Krwawienie

Podczas zabiegu przez kilka godzin może wystąpić kłucie i lekkie zaczerwienienie. Z czasem to zaniknie, ale może być odczuwane jako gumka. Jeśli po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona lub opuchnięta, pomoże zimny kompres. Unikaj solarium i światła słonecznego po zabiegu. Stosuj codziennie krem z filtrem o szerokim spektrum SPF 30, aby chronić skórę przed oparzeniami słonecznymi.

Obrzęk jest normalną reakcją na depilację laserową. Naturalnym mechanizmem ochronnym Twojego ciała jest wchłanianie nadmiaru płynu i wtłaczanie go w zraniony obszar. Jest to zwykle niewielkie i szybko ustępuje. Powinnaś również odczuwać tkliwość. Zimny kompres lub kąpiel może ukoić skórę, jeśli doświadczysz któregoś z tych efektów ubocznych. Twój lekarz może zalecić okłady z lodu dla złagodzenia bólu. Krwawienie jest rzadkie.

Blizny

Jeśli masz blizny po depilacji laserowej, możesz zastanawiać się, co z nimi zrobić. Chociaż sam zabieg powinien być bezbolesny, należy mieć świadomość, że dla niektórych osób może być niekomfortowy. Jeśli jesteś szczególnie wrażliwy, możesz poprosić o test płatkowy przed zabiegiem, aby upewnić się, że nie doświadczysz żadnego bólu lub dyskomfortu. Jeśli czujesz, że zabieg jest bolesny, powinieneś o tym powiedzieć. W końcu nie powinno to być gorsze uczucie niż przy użyciu pary gorących pęset!

Przed poddaniem się zabiegowi laserowemu ważne jest, aby przestrzegać środków ostrożności wymienionych poniżej. Przez 2 tygodnie należy unikać palenia. Należy również unikać stosowania wszelkich miejscowych produktów do pielęgnacji skóry zawierających kwas glikolowy lub retinoidy. Unikaj ekspozycji na słońce, zwłaszcza jeśli masz skłonność do zimnych owrzodzeń. Nie chodź też na basen lub opalanie po zabiegu. Poparzenia słoneczne i opalenizna mogą pogorszyć stan twoich blizn. Na szczęście istnieje kilka metod zapobiegania powstawaniu blizn po depilacji laserowej.

Podobne tematy