Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z beautyfox.pl

Istnieje wiele rodzajów bóli głowy. Niektóre pojawiają się samoistnie, inne są spowodowane poważnymi chorobami. Nie zawsze to, co masz pod ręką, będzie wystarczające. Kiedy stosować domowe sposoby na ból głowy, a kiedy należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem? Czytaj dalej!

Pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe w różnych miejscach i w różny sposób. Na przykład migrena najczęściej objawia się przez pulsowanie z jednej strony, a ból głowy spowodowany nadmiernym napięciem mięśni uciska czaszkę na całym jej obwodzie. Dodatkowe symptomy, wyjątkowo mocne nasilenie oraz częste nawracanie bolesności powinny skłonić do skontaktowania się z lekarzem. Wszystkie domowe sposoby na ból głowy są godną uwagi alternatywą dla leków przeciwbólowych, również tych bez recepty. To na nich polegają np. kobiety w ciąży i pacjenci, którzy przyjmują inne farmaceutyki. Ibuprofen, kwas acetylosalicylowy czy paracetamol w środkach przeciwbólowych mogą wchodzić z nimi w interakcje.

Skuteczność różnych metod łagodzenia dolegliwości zależy od przyczyny bólu głowy


Wiele czynników sprzyja powstawaniu bolesności. Często domowe sposoby na ból głowy często okazują się skuteczne, o ile zastosuje się je odpowiednio szybko. Czekanie, aż samo przejdzie, tylko niepotrzebnie przedłuża cierpienie i naraża na powikłania. Kiedy najlepiej po nie sięgać? Poniżej lista przykładowych sytuacji, które mogą przyprawiać o samoistny ból głowy:

  • nagłe pojawienie się bólu i jego szybkie narastanie;
  • duża siła dolegliwości;
  • częste nawracanie bolesności;
  • wysoka gorączka;
  • niespodziewana, mocna sztywność karku;
  • silne objawy neurologiczne (np. mocne zaburzenia świadomości i zmysłów, drętwienie kończyn).

W przypadku bólu głowy wywołanego przez rozmaite dolegliwości zdrowotne, domowe sposoby mogą jedynie złagodzić objaw, a nie przyczynę. Wtedy nie obejdzie się bez specjalistycznego leczenia farmakologicznego, zabiegu chirurgicznego lub ściśle ukierunkowanej terapii. Katalog chorób, które mogą powodować odczuwanie bólu głowy, jest niezwykle szeroki – obejmuje m.in. infekcje, stany zapalne (ucha przyśrodkowego, zatok nosowych, tętnicy skroniowej), zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, krwotok wewnątrzczaszkowy czy guz mózgu. Istotne powody do niepokoju dają:

  • nagłe pojawienie się bólu i jego szybkie narastanie;
  • duża siła dolegliwości;
  • częste nawracanie bolesności;
  • wysoka gorączka;
  • niespodziewana, mocna sztywność karku;
  • silne objawy neurologiczne (np. mocne zaburzenia świadomości i zmysłów, drętwienie kończyn).


Domowe sposoby na ból głowy – migrena. Okłady i masaże głowy tak, kofeina nie


Migreny charakteryzują się jednostronnym odczuwaniem pulsującego bólu w okolicach skroni. Czasami dolegliwości promieniują w stronę oczodołu i barków. Mogą im towarzyszyć m.in. nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, światłowstręt i inne symptomy napadu migrenowego. Atak może trwać nawet 72 godziny, co wydatnie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Mozesz wziać zwolnienie na czas niedyspozycji. Spróbuj e-zwolnienia online, które nie wymaga wizyty u lekarza. Aby złagodzić ból głowy wywołany migreną, możesz wypróbować następujące domowe sposoby:

  • zimne okłady na kark i głowę;
  • delikatny masaż nasady nosa i skroni;
  • każda aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności i na świeżym powietrzu;
  • aromaterapia olejkami eterycznymi (np. z lawendy);
  • picie naparu. Do składników zmniejszających bóle głowy należą m.in. dziurawiec, imbir, kora białej brzozy, krwawnik, lipa, mięta, rumianek;
  • wypicie dużej ilości wody małymi łykami.


Niektórzy na ból głowy polecają wypicie filiżanki kawy lub kubka ciepłej herbaty – ulga będzie krótkotrwała, a w przypadku migreny mogą wręcz nasilić tę dolegliwość. Spożycie kofeiny zwęża naczynia krwionośne, co zmniejsza ucisk na nerwy. Kiedy jednak jej poziom wróci do normy, organizm może zwiększyć ukrwienie, co wywołuje ból.

Dobry, domowy sposób na napięciowy ból głowy. Akupresura, relaks, kąpiel


Bóle napięciowe najczęściej mają podłoże psychiczne. Szeroko pojmowane zdenerwowanie wywołuje silne napięcie mięśnie. Tego rodzaju ból pojawia się także w związku z fizycznym przemęczeniem, nadwyrężeniem mięśni czy odwodnieniem. Aby zapobiec występowaniu bóli głowy tego rodzaju, należałoby całkowicie wyeliminować źródło stresu oraz zmienić wiele codziennych nawyków. W wielu przypadkach to praktycznie niewykonalne. Pozostaje sprawne, efektywne eliminowanie uciążliwych objawów. Do domowych sposobów na bóle głowy typu napięciowego zaliczają się m.in.:

  • ciepły kompres;
  • wcieranie maści, żeli o działaniu rozluźniającym;
  • masaże głowy, karku, ramion;
  • odpoczynek w zacienionym, wyciszonym pokoju;
  • ciepła kąpiel w wannie;
  • akupresura i inne ćwiczenia.


Jak i które części ciała trzeba masować i uciskać, by domowym sposobem pozbyć się bólu głowy? Trzeba połączyć delikatny nacisk z ruchami okrężnymi wokół określonych punktów. W akupresurze z bólem głowy łączą się następujące miejsca:

SI-3 – zewnętrzna strona dłoni zaciśniętej w pięść, na proksymalnej krawędzi stawu śródręczno-paliczkowego;
LI-1 – przy brzegu paznokcia na palcu wskazującym;
LI-4 – między kciukiem a palcem wskazującym.


Pozostałe domowe sposoby na ból głowy. Sport, zmiana nawyków i stylu życia


Ruch na świeżym powietrzu i ogólnie aktywność fizyczna pobudza do wydzielania endorfin. Tzw. hormon szczęścia nie tylko poprawia samopoczucie, ale też łagodzi odczuwanie bólu. W domu możesz wykonywać wiele ćwiczeń – rozciągające, siłowe, a nawet na wydolność – choć niektóre mogą wymagać posiadania odpowiedniego sprzętu. Jeśli chcesz pozbyć się bólu głowy jak najszybciej, skoncentruj się na rozluźnieniu mięśni karku. Te ćwiczenia polegają na przechylaniu głowy na boki w taki sposób, by dotknąć uchem ramienia. Nie możesz przy tym wykonywać kolejnych ruchów zbyt gwałtownie, bo tylko pogorszysz swój stan.

W sytuacji, gdy za bolesnościami stoi zła dieta, należy uzupełnić poziom płynów i elektrolitów – trzeba też zadbać o odpowiedni poziom magnezu. Zamiast od razu sięgać po tabletki przeciwbólowe, wypij szklankę wody z sokiem z cytryny i szczyptą soli. Zadbaj o odpowiednią ilość snu i prawidłowe ułożenie ciała. Ograniczenie lub odstawienie alkoholu również nie powinno zaszkodzić. Warto dodać, że czasami objawy bólów głowy dokuczają tym osobom, które raptownie rezygnują z kofeiny. Jeśli pijesz dużo kawy i/lub herbaty i chcesz to zmienić, lepiej ograniczaj te używki stopniowo.

Kiedy boli cię głowa, nie ograniczaj się do domowych sposobów. Porozmawiaj z lekarzem o objawach dolegliwości
Nawracające bóle głowy i objawy towarzyszące mogą świadczyć o problemie, który zagraża twojemu zdrowiu i życiu. W pierwszej kolejności należy dokładnie zdiagnozować przyczynę. Potem przychodzi czas na leczenie bólu głowy. Szybkie konsultacje lekarskie online ułatwią ci szybkie uzyskanie odpowiedniej porady i pomocy. Kiedy jakiś domowy sposób na ból głowy nie przynosi efektów, nie trać cennego czasu na wypróbowywanie kolejnych. Skierowanie na specjalistyczne badania daje większe szanse na wczesne wykrycie poważnego schorzenia.



Podobne tematy